PrzyKasie.pl

Jak oszczędzają Polacy?

Ponad jedna trzecia Polaków nie ma żadnych oszczędności, a ponad połowa nie ma poczucia finansowego bezpieczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium z okazji Światowego Dnia Oszczędzania. Jak wysokie powinniśmy mieć oszczędności, by czuć się finansowo zabezpieczeni? Czy na poczucie finansowego bezpieczeństwa ma wpływ otrzymywane świadczenie 500+?

65% Polaków deklaruje, że posiada oszczędności. 18% badanych ocenia ich wysokość na poziomie 1-2 swoich pensji, 15% na 3-5 pensji, 10% na 6-10 pensji, a 17% powyżej 10 pensji. Co ciekawe, w najmłodszej grupie respondentów (18-29 lat) odsetek osób posiadających oszczędności wynosi aż 71%.

Deklarowane oszczędności nie przekładają się na poczucie finansowego bezpieczeństwa. Tylko 44% respondentów czuje się generalnie zabezpieczona finansowo. Widać też wyraźną różnicę miedzy kobietami, a mężczyznami – 51% mężczyzn i tylko 38% kobiet ma poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Z badania wynika też, że nie rośnie ono wraz z wiekiem, jest natomiast zdecydowanie większe wśród osób otrzymujących świadczenie 500+.

Na pytanie, jaki poziom oszczędności powinniśmy posiadać, by czuć się finansowo zabezpieczeni, aż 52% badanych odpowiedziało, że powinno to być ponad 10 pensji. Niestety takie oszczędności deklaruje jedynie 17% respondentów.

Na wysokość zgromadzonych oszczędności mają wpływ czas i systematyczność oszczędzania. Od wielu lat przekonujemy naszych klientów, że ważne jest oszczędzanie choćby niewielkich kwot, a najlepsze efekty przynosi oszczędzanie długoterminowe. Podkreślamy, że kluczem do sukcesu w oszczędzaniu są samokontrola i konsekwencja – mówi Robert Chorzępa, Kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. – Rozmawiając z klientami widzimy też, że potrzeba posiadania oszczędności czy zabezpieczenia finansowego wynika bardziej z nastawienia i poziomu finansowej świadomości danej osoby niż z zasobności jej portfela.

Klienci, którzy chcą oszczędzać, mają do wyboru wiele produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Dużą popularnością cieszy się niezmiennie konto oszczędnościowe, które pozwala na wygodne gromadzenie oszczędności dzięki możliwości wpłat w dowolnej wysokości i w każdym momencie. Konto daje też swobodny dostęp do zgromadzonych oszczędności bez utraty odsetek. Dodatkowo dzięki aplikacji mobilnej i serwisowi bankowości internetowej, obsługa konta oszczędnościowego jest możliwa z każdego miejsca, 24 godziny na dobę.

Metryka cytowanego badania: badania zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24–25 sierpnia 2017 r. na reprezentatywnej, 1100-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków. Technika badawcza: CATI.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK