PZU dba o bezpieczeństwo rowerzystów
Jazda na rowerze to ulubiony sport Polaków. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez PZU. Właśnie z myślą o rowerzystach PZU przygotowało wyjątkową ofertę. Elastyczna polisa ochroną ubezpieczeniową obejmuje zarówno właściciela jednośladu, jak również jego użytkownika. Działa także wtedy, gdy wypożyczamy rower.
Badania przeprowadzone w lutym 2020 pokazują, że jazdę na rowerze wybiera ponad połowa respondentów (57 proc). Ich zdaniem, rower pomaga zachować zdrowie, lepsze samopoczucie i ładną sylwetkę. Ale to nie wszystko. Dzięki jeździe na rowerze – jak deklarują Polacy – można także spędzić aktywnie czas z rodziną i przyjaciółmi. To także świetna alternatywa dla samochodu czy autobusu. Co dziesiąty badany przyznaje, że rower jest dla niego środkiem komunikacji.
– Z myślą o amatorach jednośladów przygotowaliśmy ubezpieczenie pakietowe PZU Rowerzysta. Składa się ono z kilku ubezpieczeń składowych: od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, casco roweru, a więc jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty i bagażu rowerzysty. Dzięki pełnemu pakietowi klienci PZU mogą czuć się bezpiecznie, zarówno kiedy jadą rowerem na zakupy jak i podczas wakacyjnej wyprawy – mówi Paweł Żmudzki, Dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych z PZU.
Według danych GUS, Polacy kupują ponad milion rowerów rocznie. Obecnie, po częściowym zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią, sklepy rowerowe są oblegane przez klientów. Najczęściej wybieramy rowery górskie i miejskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także jednoślady dla najmłodszych i akcesoria do jazdy na rowerze z dziećmi – krzesełka i kaski, co świadczy o tym, że dla wielu Polaków jazda na rowerze to sport rodzinny.
Dlatego tym bardziej należy zadbać o bezpieczeństwo na drodze. W ubiegłym roku doszło do 4 426 wypadków z udziałem rowerzystów, 257 z nich zginęło. Najwięcej wypadków było w czerwcu – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Do większości nieszczęśliwych zdarzeń przyczynili się kierowcy aut, którzy nie udzielili pierwszeństwa przejazdu. Rower nie ma szans w zderzeniu z autem, warto wziąć to po uwagę i ubezpieczyć siebie oraz bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
– PZU zapewnia wsparcie finansowe w przypadku śmierci rowerzysty oraz w sytuacji, w której doznał trwałego uszkodzeniu ciała. Z ubezpieczeniem NNW nie trzeba czekać na karetkę – PZU zapewni transport do szpitala. Zwrócimy koszty leczenia oraz koszty zakupu przedmiotów ortopedycznych, a także wypłacimy świadczenie za uciążliwe leczenie. Pomagamy naszym klientom w zorganizowaniu rehabilitacji i opłacamy ją. Zapewniamy dowóz rehabilitanta i pielęgniarki do domu poszkodowanego. W pakiet usług assistance wchodzi domowa wizyta lekarza oraz zrobienie zakupów. Zdajemy sobie sprawę, że wypadek może być traumatycznym przeżyciem dla rowerzysty i jego rodziny, dlatego zapewniamy także naszym klientom wsparcie psychologa – dodaje Żmudzki.
PZU Rowerzysta zawiera także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W ubiegłym roku amatorzy jednośladów spowodowali 1 626 wypadków, w których zginęły 132 osoby. Niezależnie od tego czy rowerzysta przyczyni się do tragedii, czy tylko zarysuje karoserię auta, PZU zapłaci za szkody.
Czasy, kiedy po dwa kółka szło się do supermarketu, minęły. Polacy kupują rowery najczęściej w sklepie rowerowym, gdzie z pomocą specjalisty dobierają jednoślad do swoich potrzeb. Z roku na rok kupujemy sprzęt coraz lepszej jakości. Według badań Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, w 2017 roku Polacy wydali na rowery średnio 2263 zł, o 653 zł więcej niż rok wcześniej. Coraz więcej osób przekonuje się, że warto je ubezpieczyć. Dzięki casco roweru, PZU zapłaci za szkody wynikające z kradzieży np. kiedy zostawimy zabezpieczony rower przed sklepem i pójdziemy robić zakupy lub uszkodzenia jednośladu podczas wypadku lub wskutek zdarzeń losowych. Można także ubezpieczyć bagaż – sakwy rowerowe i plecak, co przydaje się szczególnie podczas wakacji.
– Polisa, którą przygotowaliśmy dla rowerzystów jest elastyczna, co oznacza, że ochroną objęta jest osoba wskazana w polisie. W zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków może to być użytkownik roweru, a nie tylko jego właściciel. Wiele osób korzysta z miejskich wypożyczalni rowerowych – polisa OC i NNW działa w tym przypadku. Umowa nie musi być zwierana na cały rok, tylko na przykład na wakacje – informuje Żmudzki.