PrzyKasie.pl

Jak oszczędzają Polacy?

Niestety wciąż zbyt mało. Zaledwie połowa Polaków deklaruje, że posiada oszczędności, co na tle innych krajów europejskich wypada dość blado. Świadomość konieczności oszczędzania rośnie jednak z roku na rok i co istotne, wbrew powszechnej opinii, widać to również wśród młodych klientów.

Z badania „Pokolenie Millennium w świecie finansów i nowych technologii, na tle generacji X i Z”,  zleconego przez Bank Millennium wynika, iż ponad połowa Polaków w wieku 16-40 lat, czyli pokolenia X, Y i Z oszczędza na większe wydatki. Najczęstszym powodem oszczędzania są podróże, odkłada na nie aż 63 proc. oszczędzających na większe wydatki. Blisko połowa z nich odkłada pieniądze na samochód. Oszczędzający w wieku 16-19 lat częściej zbierają pieniądze na sprzęt komputerowy i telefoniczny (57 proc.) oraz ubrania (61 proc.), a Ci powyżej 25 roku życia, na mieszkanie (aż 55 proc.).

Konsekwencja podstawą oszczędzania

Wiele osób twierdzi, że nie stać ich na oszczędzanie. Tymczasem warto sobie uświadomić, że w podjęciu decyzji o oszczędzaniu przeszkadza najczęściej nie brak pieniędzy, lecz przyzwyczajenia i konsumpcyjna rutyna. Zapominamy, że małe kwoty to też oszczędności i żeby skutecznie odkładać pieniądze, trzeba przede wszystkim zacząć to robić.  Decyzji o oszczędzaniu nie należy odkładać.

Określenie celu  

Oszczędzanie zyskuje na skuteczności, jeżeli wybierzemy konkretny cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze. Podkreślali to również badani Millennialsi. Określenie celu znacząco zwiększa efektywność oszczędzania, a zbliżanie się do niego jest dodatkowa motywacją. Można odkładać na drobne przyjemności albo większe wydatki – na smartfona,  samochód czy też mieszkanie, ale też zabezpieczyć się na nieprzewidziane sytuacje w przyszłości.

Wygoda oszczędzania

Jak więc zacząć oszczędzać? Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest konto oszczędnościowe, ponieważ nie dość, że pozwala na wpłaty dowolnych kwot, jednorazowo lub regularnie, to dodatkowo daje stały i nieograniczony dostęp do oszczędności – można wypłacać z niego pieniądze w każdym momencie bez utraty dotychczas zarobionych odsetek.

Bank Millennium od lat konsekwentnie promuje zalety oszczędzania i w ramach cyklicznych promocji Konta Oszczędnościowego oferuje atrakcyjne oprocentowanie dla zgromadzonych środków. W obecnej promocji posiadacze Konta 360°, wpłacający nowe środki do 100 tys. zł otrzymują oprocentowanie w wysokości 2,70% w skali roku przez trzy miesiące.

Tomasz Misiak , Dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK