PrzyKasie.pl

Tesco wycofuje się z Polski

Tesco poinformowało dziś o sprzedaży swojego biznesu w Polsce firmie Salling Group A/S, właścicielowi sieci sklepów Netto. Transakcja, która podlega zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe, obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę. 

Komentując sprzedaż, Dave Lewis, Prezes Grupy Tesco, powiedział: 

„Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla Grupy. 

Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom z Tesco w Polsce za ich zaangażowanie w obsługę klientów w Polsce przez tak wiele lat. Energia i zaangażowanie, jakie wykazali w ciągu ostatnich dwóch lat, przekształcając Tesco w Polsce na model dwuformatowy, były niesamowicie imponujące. Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce.” 

Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln PLN (równowartość 181 mln GBP), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln PLN (równowartość 165 mln GBP), w gotówce. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne. 

Dodatkowo Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów, co daje wpływy netto w wysokości około 200 mln GBP. Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nie objętych tą transakcją sprzedaży. 

FAKTY i LICZBY:

• Salling Group A/S jest w 100% własnością Salling Foundations z Danii i obsługuje 11 milionów klientów tygodniowo w Niemczech, Polsce i Danii; ma 50 000 pracowników i roczne obroty w wysokości około 7 mld GBP 

• Tesco Polska osiągnęło w roku finansowym 2019/20 przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 1,368 mln GBP i stratę operacyjną przed uwzględnieniem kosztów nadzwyczajnych w wysokości 24 mln GBP. 

• W roku finansowym 2019/20, 301 sprzedawanych sklepów w Polsce osiągnęło przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 947 mln GBP i stratę przed opodatkowaniem w wysokości 107 mln GBP, po uwzględnieniu kosztów nadzwyczajnych (głównie koszty restrukturyzacji i odpisy). 

• 301 sprzedawanych sklepów w Polsce posiadało wartość brutto aktywów w wysokości 681 mln GBP na koniec roku finansowego 2019/20. 

• Wszystkie 301 sklepów objętych transakcją przejdzie rebranding podczas 18- miesięcznego okresu przejściowego. 

• Dane przedstawione w funtach brytyjskich zostały przeliczone według kursu: PLN4.926:£1.00 (średni kurs roku finansowego 19/20) dla danych z rachunku zysków i strat, PLN5.034:£1.00 (kurs końca roku finansowego 19/20) dla danych bilansowych oraz PLN4.962:£1.00 na bazie średniego kursu rynkowego z pięciu dni poprzedzających ogłoszenie transakcji dla danych transakcyjnych. 

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK