PrzyKasie.pl

BGK i Pekao S.A. wspierają polski eksport na Białoruś

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Bank Pekao S.A. sfinansują warty 49 mln EUR kontrakt eksportowy polskiej firmy na wykonanie projektu i budowę wielofunkcyjnego kompleksu handlowego w Mińsku. Transakcję ubezpiecza KUKE i jest ona częścią realizowanego przez rząd programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”. Ekspansja zagraniczna ponad połowy firm korzystających z rozwiązań programu skierowana jest właśnie na Białoruś.
Polska spółka Trasko Inwest zawarła kontrakt eksportowy wart 49 mln EUR na budowę centrum handlowego z białoruską firmą Silver Capital LLC. Udział we współfinansowaniu projektu ma BGK i Bank Pekao S.A. Łączne wsparcie banków dla tej inwestycji wynosi 57 mln EUR. Polski bank rozwoju finansuje kontrakt eksportowy kredytem dla banku nabywcy oraz finansuje część opłaty za ubezpieczenie transakcji w KUKE. Łączne wsparcie banku dla białoruskiej transakcji wynosi ponad 24 mln EUR.
– Transakcja jest realizowana z rządowego programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”. Z naszych analiz wynika, że ekspansja zagraniczna uczestników programu dotyczy przede wszystkim krajów Unii Europejskiej – 58 proc. wskazań, a w dalszej kolejności właśnie Białorusi – 51 proc. – mówi Marta Hejmowska, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK i dodaje – wzmacniamy pozycję polskich firm za granicą. Jednym z naszych celów jest również wspieranie eksportu na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Białoruś jest właśnie takim rynkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie geograficzne.
Pozostałą część wsparcia dla inwestycji, w kwocie ponad 32 mln EUR, zapewnia Pekao S.A. Bank finansuje kontrakt eksportowy kolejnym kredytem dla banku nabywcy oraz akredytywą dokumentową, finansuje też część opłaty ubezpieczeniowej w KUKE.
– To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie, transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej – mówi Andrzej Latoszek, menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao.
Wspierając transakcję, KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające – krótkoterminową gwarancję i długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.
– Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach – wyjaśnia Krzysztof Kwaterski, menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE. – Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego – dodaje.
Umowa Trasko z Silver Capital po stronie białoruskiej jest w całości obsługiwana przez Belagroprombank.
Ostatnie lata pokazują coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców eksportem. Wg danych GUS w latach 2016-2018 liczba eksporterów wzrosła o 7,6 tys. BGK jest z nimi już w 69 krajach.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK