PrzyKasie.pl

Pieniądze w związkach – temat tabu czy okazja do dialogu?

Pieniądze to wrażliwy temat w związkach, ale nie muszą być przyczyną nieporozumień. Wiele zależy od tego, jak i czy w ogóle rozmawiamy o naszych dochodach, wydatkach i zobowiązaniach. Aby to ułatwić, powstała kampania społeczna #CoZTąKasą – Jak rozmowy o kasie wpływają na nasze relacje? Ma ona na celu podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji finansowej i finansów osobistych. Ta kampania to kolejny wspólny projekt Banku BNP Paribas i Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Bank BNP Paribas stale działa na rzecz poprawy edukacji finansowej w Polsce i regularnie współpracuje z różnymi Partnerami  w tym zakresie. Kampania #CoZTąKasą to kolejny krok na drodze do zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa, a szczególnie poprawy komunikacji na tematy związane z pieniędzmi w związkach. W ramach kampanii, prowadzonej razem z Fundacją Sukces Pisany Szminką, przeprowadzono badanie na temat postrzegania pieniędzy i ich wpływu na relacje wśród reprezentatywnej próby 1000 Polek i Polaków. Co piątej badanej osobie pieniądze kojarzą się z zakupami, wydatkami, opłatami czy rachunkami. Niemal połowa, myśląc o pieniądzach, odczuwa niepokój, a co dziesiąty ma długi, o których nie wie partner lub partnerka. Taki sam procent respondentów zakończył związek przez konflikt na tle finansowym. Co więcej, aż 20% badanych straciło w przeszłości przyjaciela przez konflikt o pieniądze, a 25% kontakt z członkiem rodziny. Oznacza to jedno – aby uniknąć takich sytuacji, konieczna jest w tym obszarze edukacja.

– Finanse osobiste to nie tylko kwestia liczb, ale także emocji i relacji. Wiemy, że dysproporcja zarobków może być źródłem napięć i niezadowolenia w związkach. Ponadto, z badania wynika, że nie zawsze jesteśmy szczerzy z naszym partnerem czy partnerką co do wydatków czy zaległości finansowych, a to może być powodem późniejszych nieporozumień. Bank BNP Paribas, jako bank zmieniającego się świata, działa na wielu frontach, by doprowadzić do pozytywnych przemian w sposobie, w jaki rozmawiamy o pieniądzach z naszymi bliskimi. Dlatego z przyjemnością dołączyliśmy do kampanii #CoZTąKasą, która porusza ten ważny, ale często pomijany temat. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia kompetencji finansowych i poprawy dialogu z rodziną, przyjaciółmi i w związkach – mówi Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas.

W ramach kampanii #CoZTąKasą powstaną podcasty, artykuły i materiały w mediach społecznościowych, które będą dostępne na stronie internetowej kampanii oraz na profilach Banku BNP Paribas i Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką na Facebooku i Instagramie. Będę one wyjaśniały jak właściwie porozumiewać się z bliskimi i motywowały do budowania zdrowych nawyków finansowych. Wszystko po to, aby lepiej radzić sobie z zarządzaniem pieniędzmi.

Edukacja finansowa to nie tylko nauka o pieniądzach, ale także o sobie i swoich celach. To umiejętność, która pomaga nam być niezależnymi i spełniać marzenia. W Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką od ponad 10 lat wspieramy kobiety i młodzież w ich rozwoju osobistym i zawodowym, dostarczając im fachowej wiedzy i inspiracji. Od lat współpracujemy także z Bankiem BNP Paribas, który podziela naszą misję. Dlatego nie wyobrażaliśmy sobie lepszego partnera dla projektu #CoZTąKasą. Razem stworzyliśmy projekt, który dostarczy ciekawych i praktycznych informacji na temat finansów. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych materiałów i dołączenia do dyskusji na ten temat – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Bank BNP Paribas oprócz tej kampanii realizuje inne projekty w obszarze edukacji finansowej, skierowane do różnych grup wiekowych, w tym m.in. program “Misja Kieszonkowe”. Ten projekt to innowacyjna i pierwsza w Polsce kampania, która wykorzystuje kieszonkowe jako praktyczne narzędzie wprowadzania dzieci w świat samodzielnych finansów. W ramach tego projektu zostały opracowane specjalne materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych. Co więcej, pracownicy banku chętnie angażują się w podobne inicjatywy i sami wykorzystują materiały przygotowane przez Bank BNP Paribas, prowadząc edukacyjne zajęcia. W roku szkolnym 2022/2023 bankowi eksperci przeprowadzili lekcje aż dla 7401 osób w Polsce. Dodatkowo, w ramach programu BAKCYL, który jest koordynowany przez Warszawski Instytut Bankowości, pracownicy banku angażują się jako wolontariusze i pełnią rolę nauczycieli, przekazując młodym ludziom wiedzę z zakresu finansów. Bank BNP Paribas dba również o edukację finansową najmłodszych, dla których pod koniec października tego roku otworzył swój oddział w miniciti – przestrzeni edukacyjno-rozrywkowej, gdzie dzieci mogą bawić się i uczyć podstaw bankowości.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK