PrzyKasie.pl

Odpowiedzialne zakupy i korzystanie ze sprzętów elektronicznych – zysk dla portfela i planety

Prawie każdy Polak przy zakupie elektroniki użytkowej bierze pod uwagę pobór energii, jak pokazały badanie przeprowadzone przez MediaMarkt już w 2020 roku. Większość jest także skłonna zapłacić więcej za urządzenie energooszczędne, aby obniżyć wysokość miesięcznych rachunków za prąd.1 W ostatnich latach ceny energii stale rosną, a rachunki za prąd zwiększyły się w 2022 roku o średnio 24%.2 Konieczne staje się odpowiedzialne kupowanie i korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ma to znaczenie dla portfela, ale również i środowiska.

Światowy Dzień Ziemi wypada w tym roku w sobotę, 22 kwietnia i jest obchodzony pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. To doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie podstawowe zasady, które pomogą nam żyć w sposób bardziej odpowiedzialny. Przemyślane decyzje zakupowe sprzętu elektronicznego, jego odpowiednie użytkowanie czy korzystanie z usług przedłużających życie naszym urządzeniom mają realny wpływ na kondycję planety. Dodatkowo przekłada się to na oszczędności w domowym budżecie.

Energooszczędność

Telewizory, pralki czy lodówki to sprzęty, które większość z nas posiada w swoim domu. Takie urządzenia AGD odpowiadają wg badań za nawet 50% energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe3. Warto więc inwestować w sprzęty posiadające wysokie klasy energetyczne i wpływające na zmniejszenie poboru energii. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które zmniejszy domowe rachunki oraz wesprze środowisko, należy zwracać uwagę na wskaźnik efektywności energetycznej. Znajduje się on na specjalnej etykiecie energetycznej, gdzie z obowiązującymi od 2021 roku normami litera „G” oznacza najbardziej „energożerne” sprzęty, podczas gdy „A” te, dzięki którym minimalizujemy pobór energii. Obecnie, zależnie od kategorii produktowej, wiele urządzeń ma klasę E, F czy najniższą G. Zgodnie z nową klasyfikacją większość telewizorów trafiło do klasy E – zostawiono miejsce na rozwój technologiczny do klas A czy B. Większość pralek otrzymała klasę C, ale są już modele klasy A. Odkurzacze czy piekarniki jeszcze czekają na klasyfikację.

Wybór sprzętu w wyższej klasie energetycznej ma bezpośredni wpływ na nasze miesięczne rachunki za prąd. Oszczędność energii przyczynia się także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat. Energooszczędność to wybór dobry zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska!

BetterWay – i wiesz, że dobrze kupujesz

Pragnąc ułatwić klientom podejmowanie odpowiedzialnych decyzji zakupowych w duchu zrównoważonego korzystania z zasobów, MediaMarkt wprowadził na swojej stronie internetowej dodatkowe oznaczenia produktów logo „BetterWay”. Zielone logo informuje klienta, że oznaczone nim urządzenie spełnia wysokie wymagania np. w zakresie społecznie akceptowalnej produkcji, użytych materiałów, efektywności energetycznej, emisji czy możliwości recyklingu. Sieć sklepów stale rozszerza ofertę produktów BetterWay, promując rozwiązania przyjazne planecie. Decydując się na zakup sprzętu oznaczonego zielonym logo, klienci mogą być pewni, że dokonują rozważnych i odpowiedzialnych zakupów, które minimalizują negatywny wpływ człowieka na środowisko.

W MediaMarkt chcemy wspierać użytkowników nowych technologii w prowadzeniu zrównoważonego stylu życia. Stale rozszerzamy ofertę produktów zużywających mniej wody i energii. Promujemy rozwiązania, które przedłużają trwałość urządzeń i dają im drugi życie, oszczędzając zasoby naturalne – mówi Wioletta Batóg, PR & Sustainability Manager w MediaMarkt.

Usługi dla sprzętów

Warto wiedzieć, że kupując nowe urządzenia czy już w trakcie ich użytkowania możemy skorzystać z różnych usług, dzięki którym nasze sprzęty będą służyły nam dłużej lub zyskają drugie życie i będą służyły innym. W MediaMarkt dostępne są np. takie usługi jak:

– ubezpieczenie sprzętu

– zabezpieczenie ekranu urządzenia mobilnego folią ochronną

– naprawy pogwarancyjne (dotyczy również sprzętów kupionych w innych sklepach)

– wynajem urządzeń „RentMe”

– odkup używanych urządzeń mobilnych

Warto zapoznać się z pełną ofertą usług na stronie Najbardziej popularne usługi – MediaMarkt.pl

W MediaMarkt można również bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zgodny z ofertą sklepu. Sklep zapewnia profesjonalny recykling i utylizację elektrośmieci.

Codzienna praktyka

Każdy z nas może indywidualnie działa

na rzecz środowiska na co dzień. Wprowadzając do swojego życia dobre nawyki związane z użytkowaniem energii i wody, segregowaniem odpadów czy unikaniem plastikowych toreb, za pomocą małych kroków możemy zrobić coś ważnego dla naszej planety. Warto więc pamiętać o:

  • wyłączaniu światła i urządzeń oraz niepotrzebnych sprzętów z gniazdek, jeśli nikt z nich nie korzysta,
  • nieotwieraniu lodówki na zbyt długi czas (pobiera wtedy najwięcej prądu),
  • kupowaniu urządzeń zużywających mniej wody i energii,
  • dokręcaniu kranów,

Każda dobra zmiana realnie wpływa na oszczędność zasobów naturalnych i jest inwestycją w naszą planetę.

1 https://mediamarkt.pl/badania-mediamarkt-polacy-stawiaja-na-energooszczednosc

2 https://www.rachuneo.pl/artykuly/wzrost-cen-pradu

3 http://applia.pl/wp-content/uploads/2022/09/Raport-AGD-2021.22_APPLIA-Producenci-AGD_220526.pdf

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK