PrzyKasie.pl

Szczepionka na COVID-19: rynki w euforii, korekta na złocie

Amerykański Pfizer, największy koncern farmaceutyczny na świecie, właśnie ogłosił, że ma eksperymentalną szczepionkę na COVID-19, wykazującą 90-procentową skuteczność. Rynki zareagowały na tę wiadomość euforią. W ślad za nią ruszyła gwałtowna przecena na złoto. 

Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark:

Od godziny 12:00 czasu polskiego, cena złota spadła z poziomu 1 960 USD do 1 910, a później w okolicach godzinach 15:00 zaliczyła poziom 1 875 USD. Gwałtowna przecena to reakcja na euforię, jaką na rynkach wywołała informacja o potencjalnie skutecznej szczepionce przeciw COVID-19, której posiadanie ogłosiła firma Pfizer. 

Firma deklaruje, że jest w stanie wyprodukować do końca roku 50 milionów dawek swojego specyfiku. Wiadomość ta przychodzi w przededniu wprowadzenia pełnego lockdownu w wielu państwach (w tym także w Polsce), i z pewnością była ona wyczekiwana z wielką nadzieją.

Co dalej z ceną złota?

Na rynkach obecnie królują emocje i euforia. Jednak, o ile skuteczna szczepionka jest w stanie powstrzymać spustoszenie, jakie w gospodarkach będzie siał COVID-19 w długim terminie, o tyle to, co już się do tej pory wydarzyło, nie zostanie naprawione z dnia na dzień. 

Najbliższe dni to czas, w którym kapitał będzie wielokrotnie przemieszczany, a na rynkach pojawi się duża zmienność (w tym również spekulacyjna). Warto przy tej okazji przypomnieć jedno z powiedzeń Warrena Buffetta: „Bądź chciwy, gdy inni się boją. Bój się, gdy inni są chciwi”. 

Abstrahując od tego, czy szczepionka rzeczywiście bez przeszkód zostanie wprowadzona na rynek, obecna zmienność potrwa określony czas, a później sytuacja zacznie się klarować. 

Nadal nierozstrzygnięta jest kwestia amerykańskich wyborów oraz tego, co zamierza Donald Trump. W dalszym ciągu bilans FED jest rekordowy, a wiele gospodarek zmierza wprost ku lockdownowi. Powrót ceny złota do wzrostów nie jest w żaden sposób wykluczony. Równie prawdopodobnym wydaje się scenariusz, w którym tzw. „smart money” wykorzystają przecenę jako dużą okazję.   

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK