PrzyKasie.pl

Badania MediaMarkt: Polacy stawiają na energooszczędność

MediaMarkt opublikował raport „Znaczenie energooszczędności w wyborach konsumenckich Polaków”. Jak pokazały wyniki badania, prawie każdy Polak przy zakupie elektroniki bierze pod uwagę pobór energii. Ponadto większość z nas jest skłonna zapłacić więcej za urządzenie energooszczędne, żeby obniżyć wysokość miesięcznych rachunków za prąd.

Wyniki badania „Znaczenie energooszczędności w wyborach konsumenckich Polaków” wskazują, że energooszczędność urządzeń jest dla wielu konsumentów kluczowym kryterium w trakcie zakupów elektroniki użytkowej. 97,6% badanych przyznało, że kwestia energooszczędności produktów wpływa na ich decyzje, w tym dla 91,8% w dużym lub umiarkowanym stopniu. Postawa taka znajduje jednak różne uzasadnienie wśród poszczególnych grup osób.

POBIERZ RAPORT

Jak pokazały wyniki badania MediaMarkt, największe znaczenie mają kwestie finansowe. Aż 44,3% ankietowanych uznało, że energooszczędność jest dla nich ważna ze względu na prywatne wydatki na prąd. 77,1% respondentów zadeklarowało, że jest skłonnych jednorazowo zapłacić więcej za urządzenie energooszczędne, by dzięki temu obniżyć koszty rachunków za prąd. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że co piąty badany w znaczący sposób odczuł wzrost cen energii w ostatnim czasie. Troska o ekologię jest główną motywacją dla prawie 17,6% respondentów, a 35,6% uznało kwestie środowiskowe i finansowe za tak samo ważne.

Rośnie świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na etykiety energetyczne. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, rozszerzamy ofertę produktów o niższym zużyciu energii, a także wody. Wprowadziliśmy również specjalne oznaczenia „BetterWay” na urządzeniach, które zostały ocenione przez niezależne organizacje testujące jako zrównoważone. Tym samym wspieramy naszych klientów w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji zakupowych – podkreśla Andrzej Jackiewicz, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Zielone logo „BetterWay” oznacza, że urządzenie spełnia wymagania np. w zakresie społecznie akceptowalnej produkcji, użytych materiałów, efektywności energetycznej, emisji czy możliwości recyklingu. Tak oznaczone produkty znajdziemy w sklepie mediamarkt.pl.

„BetterWay” to jednak nie tylko oznaczenie, ale także droga MediaMarkt w kierunku zrównoważonej przyszłości i promowania rozwiązań przyjaznych środowisku. Polacy szukają takich propozycji i coraz częściej sami mają dużą wiedzę w tym zakresie. Wzrasta świadomość dotycząca nowych etykiet energetycznych – 66,7% ankietowanych określa swój poziom wiedzy jako wysoki, a 17,3% jako umiarkowany. Wśród produktów wskazywanych jako zużywające najwięcej energii wymieniono urządzenia jak: lodówka (27,3%), czajnik elektryczny (22,6%), pralka (14,7%), telewizor (14,4%), a jako mniejsze zużycie zmywarka, żelazko oraz suszarka.

Badania „Znaczenie energooszczędności w wyborach konsumenckich Polaków” zostały przeprowadzone w styczniu 2021 roku na zlecenie MediaMarktSaturn Polska przez agencję badawczą SW Research. Zastosowano metodę badawczą wywiadów online CAWI na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca Polek i Polaków.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK