PrzyKasie.pl

Wakacyjne plany Polaków – bezpieczne bankowanie

Pandemia koronowirusa ogłoszona przez władze 20 marca pokrzyżowała wakacyjne plany Polaków. Z badań CBOS-u wynika ze ponad połowa z nas zmieniała swoje wakacyjne plany w tym roku. To zdecydowanie będą inne wakacje niż zwykle.

Dość łatwo przewidzieć kto straci na zmianie wakacyjnych planów Polaków – przede wszystkim biura podróży organizujące wyjazdy zagraniczne. Choć od 13 czerwca granice z krajami Unii Europejskiej są na powrót otwarte, nie warto mieć złudzeń, że do końca letniego sezonu da się odrobić sprzedażową zapaść z kilku miesięcy. Jeśli do tego dodać lęk przed powrotem pandemii jesienią, to widać, że łatwo nie będzie. Pytanie czy ktoś na tegorocznych wakacjach zyska?  

W ciągu najbliższego miesiąca, ok. 16% oczekuje pogorszenia swojej sytuacji materialnej. Polepszenia spodziewa się 14%, a w 70% nie widać zmian. Z kolei w perspektywie 3-miesiecznej, obejmującej miesiące tradycyjnie wakacyjne, pogorszenia materialnych warunków życia w Polsce oczekuje 42% respondentów. Dla niespełna połowy – 49% niewiele zmieni się w tym obszarze, a tylko 9% oczekuje poprawy. Dla 73% aktualna sytuacja nie wiąże się z koniecznością ograniczania wydatków i podobny odsetek nie spodziewa się, że  w najbliższych tygodniach ulegnie to zmianie, niemniej około 1/4 badanych, dość konsekwentnie wskazuje, że zarówno obecnie, jak i w najbliższej przyszłości trzeba będzie zacisnąć pasa. 

Z kolei z badań CBOSu dotyczących naszych wakacyjnych planów wynika, że wakacyjnym wyjazdem jest dziś zainteresowanych 42% Polaków –  to o 22 punkty procentowe mniej niż na początku roku. 

Bezpieczny portfel na wakacjach 
W czasie wakacyjnych wyjazdów nie zapominajmy o bezpieczeństwie swojego portfela. Właśnie w tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki ale także równie ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy, że gdy utracimy dowód tożsamości, paszport, prawo jazdy, kartę płatniczą czy np. dowód rejestracyjny możemy stać się ofiarami przestępstwa. Poniżej przedstawiamy Państwu proste porady, które zwiększą bezpieczeństwo naszych oszczędności a także pozwolą ochronić nasze dane osobowe przed ich wyłudzeniem. 

Karty na wakacje
Znacząca większość osób wyjeżdżających na wakacje zabiera ze sobą kartę płatniczą, jako wygodny i bezpieczny instrument dokonywania płatności, jak również narzędzie umożliwiające dostęp do gotówki. 

  • Używajmy karty w miejscach, w których korzystalibyśmy z gotówki, starajmy się unikać korzystania z karty w miejscach, w których obawialibyśmy się zapłacić gotówką.
  • Pamiętajmy, że karta powinna zawsze znajdować się w polu naszego widzenia. 
  • Nie zapisujmy numeru PIN na kartkach przechowywanych razem z kartą płatniczą, ani na samej karcie.
  • Zawsze zasłaniajmy ręka klawiaturę na której wprowadzamy numer PIN.
  • W przypadku utraty karty (kradzieży, zgubienia) konieczny jest niezwłoczny kontakt z wydawcą w celu dokonania zastrzeżenia karty. Kontakt ten ułatwi nam jednolity numer do zastrzegania kart 828 828 828 poprzez który połączymy się z naszym bankiem celem zastrzeżenia karty. 

Źródło: zbp.pl Związek Banków Polskich.

Pełny raport w PDF można pobrać z tego linku.

Załóż konto przekorzystne na stronie banku

Zapisz się na bezpłatny Newsletter PrzyKasie.pl – to nic nie kosztuje, a będziemy przesyłać Ci ciekawe informacje:

Dziękujemy za subskrypcję Newslettera PrzyKasie.pl Administratorem Twoich danych osobowych będzie Unipublica Jarosław Rybus. Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Serwis PrzyKasie.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

OK